Кошик
19 відгуків
Частотні перетворювачі, серво, блоки живлення та ПЛК Delta Electronics
Контакти
RTS-Ukraine - офіційний дистриб'ютор та сервісний центр компанії Delta Electronics в Україні
вул. Святослава Хороброго (Чкалова), 29А, Дніпро, Україна
+380 (68) 239-22-23
Днепр - продажи
+380 (56) 239-22-23
АТС, Склад, Бухгалтерия
+380 (97) 848-36-02
Киев - продажи
+380 (67) 637-15-26
Запорожье-продажи
+380 (96) 331-31-30
Харьков - продажи
+38 (068) 239 22 23
 • Телефон+38 (056) 770 04 00

Як відрізнити серйозний перетворювач частоти від несерйозного?

Як відрізнити серйозний перетворювач частоти від несерйозного?

А давайте спочатку спробуємо по вазі!

Серйозно, якщо відкрити потужний ПЧ солідного бренду (наприклад Delta Electronics від 37 кВт :-) ), то до 1/5 об'єму і до 1/3 ваги візьме на себе важка залізна штука, як на картинці:


 

Це - дросель в ланці постійного струму.

Чи можна на ньому заощадити? Можна. Цим часто користуються не тільки noname виробники, але й які цілком солідно звучать, правда не приводні бренди. Але до чого це призводить?

На вході будь-якого ПЧ знаходиться містовий випрямляч, навантажений на силові конденсатори, від яких живиться міст на IGBT що формує ШІМ.

Так робити не можна на великих потужностях !
        Так робити не можна на великих потужностях !


Без дроселя, трифазний випрямляч, навантажений навіть на ідеально активний опір, не кажучи вже про міст IGBT, споживає струм у вигляді коротких імпульсів великої амплітуди.

Струм, що споживається тільки під час перевищення напруги мережі над напругою в ланці постійного струму, у вигляді коротких імпульсів великої амплітудиЦе відбувається тому, що діоди відкриваються тільки в ті моменти часу, коли миттєве напруга фази перевищує постійну випрямлену напругу ( напруга в ланці постійного струму).

Власне і потужність споживає ПЧ тільки в площі цих імпульсів, тому їх амплітуда може бути на порядок вище амплітуди номінального синусоїдального струму.

Навіть якщо ви "домовитесь" зі своєю захисно-комутаційною апаратурою, такий характер споживання призведе до насичення  мережі гармоніками. Що цікаво, чим більше ємність силових конденсаторів в ланці постійного струму,тим вище буде рівень цих гармонік.

Якщо ви вважаєте, що гармоніки від перетворювача частоти - це тільки неможливість слухати приймач на довгих і середніх хвилях, який ви і так не слухаєте, або тільки наведення на аналогові лінії зв'язку, які припустимо ви не використовуєте, то ви помиляєтеся.

Електромотори

Якщо від однієї мережі з таким перетворювачем буде підключений звичайний асинхронний двигун, то слід враховувати, що різні гармоніки створюють обертове магнітне поле в різних напрямках. Так, якщо 1-я, 4-а, 7-а, 10-а, 13-я обертають мотор в умовно позитивну сторону, то 2-я, 5-я, 8-а, 11-а, 14-я - в протилежну.

Гармоніки 3, 9, 15, 21 не створюють помітного моменту, але призводять до збільшення втрат в двигуні. Взаємодія магнітних полів, що обертаються в різних напрямках породжують скручують (торсіонні) осциляції валу, що призводять до вібрацій.

Якщо такі вібрації потрапляють в механічний резонанс - можливі навіть серйозні механічні руйнування обладнання і такі випадки фіксувалися.

Трансформатори

Вплив гармонік на трансформатори залишаються непоміченими до тієї пори, поки він раптом не відмовить. Так само як і в моторах, гармоніки створюють додаткові втрати в сталі, що веде до перегріву сердечника.

Але ще більш істотним є ефект витіснення струмів високої частоти в обмотках, особливо в області виводів (crowding current effect), що призводить до різкого зростання опору цих областей і відповідно до розігрівання.

Бачили отгоревшие вивіди трансформатора ?

Шукайте поруч потужний частотники без дроселів.

Якщо ж правильно розраховувати трансформатор з поправкою на гармоніки, потрібно застосовувати коефіцієнт запасу або derating, який легко може досягати 10-ти.

Компенсатори реактивної потужності або конденсаторні установки

Конденсаторні установки часто можна зустріти там, де багато електромоторів - тобто там, де зазвичай використовуються  і перетворювачі частоти.

Але конденсаторні установки розраховані на 50Гц і витримують перевантаження 110% по напрузі і 135% по реактивній потужності. Але з появою гармонік у мережі ці запаси легко перевищуються і конденсаторні установки виходять з ладу.

Але більш серйозні речі можуть статися якщо зловити резонанс мережі - послідовний або паралельний. У мережі з гармоніками можна зловити їх обидва.

У разі паралельного резонансу струм в ланцюзі збільшується в Q разів, у разі послідовного - вже напруга збільшується в Q раз, де Q - добротність резонансного ланцюга, яка може бути і 20, і 50.

Чи треба пояснювати, до чого може призвести викид напруги 380*20=7600 В? Так що згорілими конденсаторами усе може і не скінчитись - погорить і все навколо, де захист не встигне відпрацювати.

Кабель

Так, і навіть кабель. Як ви знаєте, нульовий провід у трифазному кабелі роблять меншим перетином, ніж фазні дроти.
І це виправдано, тому що в ідеально збалансованої 3-х фазній системі струм в такому проводі дорівнює нулю і з'являється тільки у разі розбалансу навантажень.

Але збалансована мережу для основної частоти 50 Гц зовсім не збалансована для гармонік ! І діюче (тобто нагріває) значення струму в нульовому проводі найчастіше більше , ніж у кожній фазі ! Ситуація ускладнюється тим, що на високих частотах починає діяти скін ефект, що проявляється у витісненні струму до поверхні провідника, що веде до зменшення ефективного перерізу і зростанням втрат, а отже нагріву. Все це може призвести до отгоранию нуля, виходу з ладу суміжного електрообладнання, перегрів кабелю і навіть до пожежі.

Іншими словами - почалися навколо дива - шукайте поруч нещодавно встановлений потужний і підозріло дешевий частотники. До речі перетворювачі частоти Delta Electronics теж не лякають ціною, але лише тому, що Delta виявляється ще й світовий лідер з виробництва моткових виробів і дроселів (як до речі і вентиляторів, засобів тепловідведення та джерел живлення). Дроселі Delta працюють і в останньому iPhone і у силовому обладнанні сонячних і вітрових електростанцій.

Як уникнути ?

Можливо допоможе мій вбудований радіочастотний фільтр? Чи не вирішить він проблему? Ні, нажаль, не вирішить. Він пригнічує перешкоди на радіо частотах ( в основному від ШІМ-а IGBT), які починаються від 150 кГц. 150 кГц - це 3000-я гармоніка частоти 50 Гц, а всі ті неприємності, про які написано вище, приносять набагато більш низькі і більш потужні гармоніки частоти мережі.

Струм з дроселем в ланці постійного струмуТому, в якості рішення, як ви вже здогадалися, можна просто відразу купити якісний перетворювач з дроселем постійного струму всередині, наприклад Delta Electronics серій С2000/СР2000 (від 37 кВт). Такий дросель зменшить швидкість наростання імпульсу струму, отже зменшить його висоту і розширить основу.

Така форма струму вже більше схожа на синусоїду. Matlab і аналізатор спектру так-же підтвердять зниження коефіцієнта гармонік в кілька разів, іноді навіть на порядок.

Якщо ж ви відчуваєте проблеми з гармоніками для менших потужностей, то Delta Electronics дасть можливість його під'єднати і в цьому випадку. Зовнішній дросель постійного струму можна підключити замість перемички

У серіях С/СР потрібно просто прибрати перемичку і поставити замість неї зовнішній дросель.

Обмежити швидкість наростання струму можна і мережевим дроселем.

Однак дросель в ланці постійного струму, має дві переваги.

По перше цей дросель дешевшим і компактнішим. Хоча б тому, що "дросселювати" припадає один провід, а не три.

По друге він не створює падіння напруги, як мережевий дросель. Справа в тому, що 3%-й мережевий дросель створить 3%-е падіння напруги на своєму індуктивному опорі на частоті мережі. Перетворювач частоти розрахований на стандартні параметри вхідної напруги 380В +/- 10% (342 - 528В у Delta Electronics). Якщо ваша мережа працює в мінусовому допуск, то втрата ще 3-х відсотків напруги може виявитися критичною і привести до спрацьовування захисту перетворювача по відсутності фази. Правда в перетворювачах Delta Electronics цей захист можна змінити або взагалі відключити.

З іншого боку вхідний мережевий дросель має і важливу перевагу - він дає час, а отже шанс спрацювати захисту перетворювача від коротких потужних викидів напруги на вході, які можуть виникнути у разі близького розташування від підстанції при включенні потужного навантаження, перемикання конденсаторів у пристрої компенсації реактивної потужності , або розташованого поруч потужного та підозріло дешевого іншого перетворювача частоти. Крім того вхідний дросель забезпечує дещо вище придушення гармонік у мережі.

 Обидва методи зниження гармониек - дросель ланки постійного струму і мережевий дросель
Обидва методи зниження гармониек - дросель ланки постійного струму і мережевий дросель

Який саме метод обрати? Якщо сумніваєтеся, використовуйте обидва, точно гірше не буде.

І уважно читайте специфікації гучних , але дешевих брендів. !

Інші статті
 • Нові стандарти ефективністі приводов
  Нові стандарти ефективністі приводов
  Компанія DELTA ELECTRONICS, яка цього року також відзначає своє 50-річчя, націлена на ефективніше вирішення поточних та нових енергетичних проблем у різних сегментах ринку. Сьогодні, пропонуючи електродвигуни, компанія приділяє особливу увагу підвищенню ефективності промислових приводів. Важливо стежити за новими тенденціями та стежити за ефективністю вздовж усього ланцюжка передачі енергії від мережі до механічного навантаження.
  Повна версія статті
 • Чому співає і гріється частотники ?
  Чому співає і гріється частотники ?
  Вибираючи "тихий" режим роботи перетворювача частоти і збільшуючи для цього частоту ШІМ, Ви насправді завжди вибирати між комфортом і довговічністю.
  Повна версія статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner